Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

27 września 2023r. odbyła się szkolna wycieczka do Krakowa i Wieliczki. Uczestniczyło w niej 41 uczniów naszej szkoły z klas V-VIII pod opieką Dyrektor p. Anny Żołyniak, p. Elżbiety Koprowicz, p. Bożeny Lotycz i ks. Proboszcza Jacka Chochołka.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Kościuszkowskie poświęcone życiu i dokonaniom Tadeusza Kościuszki, bohatera dwóch narodów: polskiego i amerykańskiego, Naczelnika Insurekcji 1794 roku. Uczestnicy wycieczki obejrzeli multimedialną i interaktywną wystawę „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Wątki z życia i działalności Kościuszki autorzy wystawy zamknęli w tzw. kapsułach pamięci, wyposażonych w efekty dźwiękowe i wizualne. Udostępnione zwiedzającym zbiory muzealne zawierają zachowane po Wielkim Polaku pamiątki, autentyczne oraz wierne repliki. Po zwiedzeniu ekspozycji muzeum nastąpiło wejście na Kopiec Kościuszki, zbudowany naszemu bohaterowi narodowemu ponad dwieście lat temu przez wdzięcznych mieszkańców Krakowa.

Czas  wolny uczniowie spędzili  na pięknym, pełnym niepowtarzalnego uroku krakowskim Rynku Głównym.

W Wieliczce uczniowie i opiekunowie zwiedzili kopalnię soli. Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsce o wielowiekowej historii i tradycji. Bogate dzieje zabytku i kilkusetletni dorobek górników zostały uznane za szczególne dobro, które należy cenić i chronić. W 1978 r. kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Uczniowie poznali ciekawą historię tego niezwykłego miejsca i legendy z nim związane. Dowiedzieli się też i zobaczyli,  jak  trudna i niebezpieczna była praca  górników solnych.

Do fotorelacji podczas zajęć wykorzystano sprzęt zakupiony z programu laboratorium przyszłości.