Informacja do rodziców i uczniów

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy pragnie przypomnieć procedury związane z używaniem telefonów komórkowych i urządzeń telekomunikacyjnych przez uczniów na terenie szkoły.
Statut szkoły w rozdziale 7 § 64 ma w zapisie następujące zakazy:

⎯ zakaz rejestrowania przy pomocy urządzeń technicznych obrazów i dźwięków bez wiedzy i zgody zainteresowanych (pkt. 6).
⎯ zakaz używania na terenie szkoły telefonów komórkowych i innych urządzeń. W sytuacjach nagłych informacje przekazywane są za pośrednictwem sekretariatu szkoły. W przypadku uczniów przewlekle chorych dyrektor szkoły na podstawie pisemnego wniosku rodziców zezwala na możliwość użycia telefonu komórkowego. Zasady korzystania z telefonów komórkowych regulują odrębne zapisy regulaminu (pkt. 7).

Dyrektor przypomina, że ze wspomnianym powyżej regulaminem zostali zapoznani wszyscy uczniowie i rodzice.
Szkoła prosi o dostosowanie się do powyższych zapisów, gdyż nie przestrzeganie tych  zasad skutkuje obniżeniem ocen z zachowania, a nawet w skrajnych przypadkach prowadzi do obowiązku zgłoszenia przez szkołę na komendę policji sytuacji, jeżeli następuje rozpowszechnianie nagrania z lekcji a to wymaga zgody nauczyciela.

Odnosząc się do kwestii prawa ucznia do rejestrowania przebiegu lekcji i dotyczących tego przepisów, należy zaznaczyć, że zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującymi nagrywanie, robienie zdjęć nauczycielowi oraz innym uczniom bez ich zgody narusza ich dobra osobiste, takie jak np. wizerunek.
Dyrektor szkoły prosi rodziców o współpracę w tej kwestii, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i konfliktowych sytuacji. Szkoła nie odpowiada również za uszkodzenia bądź zgubienia telefonów.
Uczniowie tylko w tym roku szkolnym zostali przeszkoleni przez informatyka na temat konsekwencji nieodpowiedniego korzystania z mediów społecznościowych i telefonów komórkowych. Odbyły się również dwie prelekcje dyrektora przez radiowęzeł oraz zajęcia z wychowawcą.