MŁODZI GŁOSUJĄ 2023

Już po raz kolejny  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokietnicy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Młodzi głosują” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

,,"Młodzi głosują" to lekcja demokracji w praktyce. Uczestniczki i uczestnicy, poprzez własne działania, dowiedzą się więcej o roli Sejmu i Senatu, ordynacji wyborczej czy neutralności politycznej. Cała społeczność uczniowska zyska okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na startujące komitety i dać znać o swoich poglądach.  Młodzi mają głos. Pozwól go usłyszeć!”- Centrum Edukacji  Obywatelskiej.

Akcję ,,Młodzi głosują” w naszej szkole przygotowała grupa uczniów z klasy VIII z koordynatorem p. Bożeną Lotycz - nauczycielem WOS. Ich zadaniem było rozpropagowanie idei tego przedsięwzięcia, zapoznanie z obowiązującą w Polsce ordynacją wyborczą, zasadami pięcioprzymiotnikowych wyborów, założeniami referendum ogólnokrajowego oraz logistyczne przygotowanie i przeprowadzenie symulacji wyborów. Ósmoklasiści wykonali gazetkę informacyjną, przygotowali lokal wyborczy i materiały do głosowania.

1. października 2023r. przeprowadzili symulację wyborów, w których wzięli udział uczniowie klas starszych. Dla wszystkich była to ciekawa i pouczająca forma edukacji obywatelskiej i demokracji, przygotowująca do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Do fotorelacji podczas zajęć wykorzystano sprzęt zakupiony z programu laboratorium przyszłości.