Obchody 250 rocznicy uchwalenia KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Obchody 250 rocznicy uchwalenia KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

11 października 2023 r. uczniowie klas I – III wzięli udział w przedsięwzięciu z okazji 250 rocznicy uchwalenia Komisji Edukacji Narodowej. Głównym celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z tym historycznym wydarzeniem, oraz zorganizowanie wystawy ulubionych bajek, baśni, legend, książek przygodowych, komiksów oraz książek historycznych dla dzieci. Do organizacji wystawy włączyli się uczniowie z klas I – III.
 Na samym wstępie w bardzo przystępnych słowach wychowawca klasy I p. Bożena Ochota przedstawiła uczniom informacje na temat historii powstania pierwszego Ministerstwa Oświaty w Polsce, a zarazem pierwszego ministerstwa w Europie. Dzieci dowiedziały się w jakim celu, ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski powołał do życia instytucję, która miała na celu rozwój myśli naukowej. 
Następnie wychowawca klasy III p. Joanna Skupień przedstawiła historię książki. Dzieci dowiedziały się jak kiedyś człowiek tworzył książki, jakich materiałów do tego używał. Ciekawostką dla dzieci okazały się informacje na temat bajek w dawnych czasach. Poszerzyły swoją wiedzę na temat dostępności książek dawniej, w porównaniu do współczesnych czasów. Uczniowie wymieniali dzisiejsze nowoczesne technologie, które dają duże możliwości w tworzeniu bajek dla dzieci.
W dalszej części wychowawca klasy II p. Jadwiga Karpińska w bardzo ciekawy sposób zapoznała uczniów z bajką Joanny Krzyżanek pt. ,,Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem”.  Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały historii małego Karolka i bardzo żywiołowo reagowały na radosne, oraz smutne chwile z życia głównego bohatera. Po zapoznaniu się z historią Karolka, uczniowie mogli obejrzeć wystawę bajek. Zainteresowanie wystawą było bardzo duże. Uczniowie oglądali, dyskutowali, porównywali różne pozycje z literatury dziecięcej.

Do fotorelacji podczas zajęć wykorzystano sprzęt zakupiony z programu laboratorium przyszłości.