(ang. World Multiplication Table Day),

to powód jest do myślenia.
Mnożenie, dzielenie to super sprawa,
naucz się tego – to świetna zabawa.

Kto tabliczkę mnożenia zna,
ten w szkole dobre oceny ma.

17 listopada  2023r wyjątkowy dzień  dla wszystkich matematyków Obchodzimy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Celem akcji jest propagowanie nauczania-uczenia się matematyki poprzez zabawę. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, zaś w ramach akcji to sami uczniowie, z pomocą nauczycieli i edukatorów, tworzą specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych z tabliczki mnożenia.

Same Komisje znajdują się na terenie szkół, zaś Patrole wychodzą na ulice, do parków, sklepów, urzędów oraz innych instytucji i przepytują przypadkowych przechodniów. Egzaminy przybierają różne formy, jednak najczęściej wybierane są egzaminy ustne, podczas których egzaminowany losuje z koszyka Komisji mały los z pięcioma równaniami z mnożenia i dzielenia o różnym stopniu trudności.

Każda osoba, która odpowie poprawnie na wszystkie pytania z losu – otrzymuje tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” oraz symboliczną legitymację. Co daje ogromną radość i zadowolenie zarówno młodym egzaminatorom, jak i egzaminowanym

Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne” (które opracował z córką Justyną Grabowską-Dybek).

Dotychczas we wszystkich edycjach wydarzenia wzięło udział ponad 3 000 000 szkół. Tylko w ostatniej edycji wzięło udział ponad 600 000 uczestników, w tym dzieci i młodzież z ponad 5500 placówek edukacyjnych nie tylko z Polski, ale również m.in.: z USA, Chorwacji, Rumunii, Kolumbii, Litwy, Ukrainy, Arabii Saudyjskiej, Włoch czy Urugwaju.

Przypomnienie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi. Szczególnie w czasach, gdy telefon zastępuje nam kalkulator i umiejętność liczenia w pamięci bywa nieco zapomniana.

Również w naszej szkole chcemy rozpropagować w formie zabawy mnożenie i dzielenie w pamięci. W ramach  tej akcji uczniowie klas IV-VIII przyszli dzisiaj ubrani wyjątkowo -  w zaprojektowanych przez siebie koszulkach na których umieszczone są działania  z tabliczką mnożenia lub wiersze i rymowanki.

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM DZISIEJSZEGO KONKURSU DZIĘKUJEMY ZA WŁĄCZENIE SIĘ DO AKCJI.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni