Międzynarodowy Dzień Matematyki oraz Światowy Dzień Liczby π.

Międzynarodowy Dzień Matematyki  oraz Światowy Dzień Liczby π.

„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.
No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?...”

14 marca jest Międzynarodowym Dniem Matematyki oraz Światowym Dniem Liczby π.

Dzień ten obchodzony jest 14 marca, ponieważ w notacji amerykańskiej tę datę zapisuje się jako 3.14 co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego (sławnego matematyka) i Alberta Einsteina (wybitnego fizyka).

Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Obecnie w obchody włączają się miłośnicy matematyki z różnych zakątków świata.

Liczba π nazywana jest czasami stałą Archimedesa, w uznaniu zasług Archimedesa z Syrakuz, który jako pierwszy badał własności i znaczenie tej liczby w matematyce. Jej kolejne określenie to– ludolfina – pochodzi od Ludolpha van Ceulena, który przedstawił tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Zapis tej liczby wyryto nawet na jego nagrobku. 

Liczba π jest stałą matematyczną, która pojawia w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych, a nawet tych, które opisują rozprzestrzenianie się epidemii. W szkole uczymy się, że jest to stosunek obwodu koła do jego średnicy.

Liczba Pi jest wspomniana w Biblii (przy okazji budowy świątyni Salomona), została też upamiętniona w poezji, piosenkach, książkach i filmie. Pisała o niej Wisława Szymborska. Na całym świecie powstają tzw. pi-ematy, czyli wiersze, w których liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom liczby Pi po przecinku.

Obchody tego dnia mają na celu popularyzację matematyki jako naukowej dziedziny. Również w Polsce z roku na rok „Dzień liczby Pi” staje się coraz bardziej popularny.

My również pragniemy popularyzować to święto w naszej szkole.

Uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”.
Rysowali kolorowe grafy i „Miasto Pi nocą” związane z rozszerzeniem liczby Pi.