„Świat się zmienia”

W dniach 11-15 marca 2024 r. w oddziale przedszkolnym P1  realizowaliśmy zajęcia pt. „Świat się zmienia”. Temat bardzo zainteresował dzieci. Rozpoczęliśmy od tego co najbliżej, czyli od poznania naszej miejscowości i jej historii. Ekspertem w tym temacie była pani Bożena Lotycz – nauczycielka historii, współtwórca i opiekun szkolnej Izby Pamięci. Tam właśnie oglądaliśmy ekspozycje dotyczące historii parafialnego kościoła, dworu, rokietnickiej wsi oraz szkoły i jej patrona świętego Jana Pawła II. Przedszkolaki zachwyciły się zdjęciami sprzed wielu lat, ludowymi strojami regionalnymi oraz sprzętami i narzędziami używanymi dawniej na wsi. Pani Bożena Lotycz w zrozumiały dla najmłodszych sposób opowiadała i demonstrowała sprzęty, których już w naszych domach nie ma. Przedszkolaki miały też okazję wiele z nich dotknąć i wypróbować, a jak wiadomo, taka wiedza najdłużej pozostaje w pamięci.

Drugim ciekawym spotkaniem, była wizyta przedszkolaków w klasie III. Uczniowie pod opieką wychowawczyni pani Joanny Skupień realizowali niedawno projekt „Ojczyzna”, który pozwolił im poznać początki państwowości polskiej. Starsi koledzy i koleżanki chętnie podzielili się z przedszkolakami swoją wiedzą, opowiadając o grodach i zamkach, ich budowie, funkcjach oraz mieszkańcach. Maluchy otrzymały nawet jedną z makiet zamku, która niezwykle im się spodobała.

Bardzo dziękujemy paniom: Bożenie Lotycz i Joannie Skupień za współpracę, czas poświęcony najmłodszym i pierwsze w ich życiu lekcje historii.