,, Ulmowie - Błogosławieni z Markowej”

1. marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów. 24 marca 1944 roku zostali oni zamordowani przez Niemców we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie. W tym roku mija 80 lat od tych wydarzeń.

Zespół szkolnego radiowęzła przygotował audycję, w której przybliżył radiosłuchaczom historię rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z  pobliskiej Markowej.

Święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji, ustanowione zostało z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2018 roku. We wstępie do stosownej ustawy czytamy:

„W hołdzie Obywatelom Polski – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Data wybrana na dzień pamięci nawiązuje do historii Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci: ośmioletniej Stanisławy, sześcioletniej Barbary, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego, półtorarocznej Marii i nienarodzonego dziecka (Wiktoria była w zaawansowanej ciąży) oraz ośmiorga Żydów, których Ulmowie przez dwa lata ukrywali na poddaszu swego domu w Markowej.

W 1995 roku Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Otrzymują go osoby, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów. Za ich ukrywanie tylko w okupowanej przez Niemców Polsce groziła kara śmierci.

1. września 2023 roku, po blisko dwudziestoletnim procesie beatyfikacyjnym, dekretem papieża Franciszka, Ulmowie zostali ogłoszeni Błogosławionymi Kościoła katolickiego.

Uczniowie wysłuchali opowieści pt. „Co widziały drzewa” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej O/ Rzeszów.  To opowieść o miłości, dobroci i zwykłej ludzkiej solidarności. Rodzina Ulmów bierze pod swoją opiekę Żydów. Historia rodziny Ulmów jest przekazana w sposób niestandardowy. W pięknie narysowanej animacji widzimy na poły bajkową krainę, w której występują Drzewa i Wiatr. W tej opowieści to oni są narratorami. Te elementy przyrody, Drzewa i Wiatr, zadziwione ludzkim okrucieństwem, starają się zrozumieć tragedię, która miała miejsce w domu Ulmów. I w tej snutej przez nich opowieści, w tym nieśpiesznym dialogu, w tych bajkowych sceneriach odnajdujemy sposób na przekazanie najmłodszym historii tej niezwykłej rodziny.