Dzień otwarty w szkolnej Izbie Pamięci.

25 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Rokietnicy odbywał  się Dzień otwarty Szkolnej Izby Pamięci. Inicjatorem akcji była Dyrektor Szkoły p. Anna Żołyniak, koordynatorem – p. Bożena Lotycz wspierana przez p. Magdalenę Czado. Wczesnym rankiem przybyli do nas uczniowie kl. IV-VII ze Szkoły Podstawowej im. bł. B. Markiewicza z Tuligłów z wychowawcami: p. Ewą Socha i p. Urszulą Zagrobelny.

Nasi goście zwiedzili szkolną Izbę Pamięci, gdzie zapoznali się z ekspozycjami i zbiorami muzealnymi dotyczącymi historii lokalnej. W roli przewodników po naszym ,,muzeum” debiutowali dzisiaj uczniowie: Maryla Karpińska i Nikola Poleacek z kl. VII oraz Karol Kijanka i Kornel Kość z kl. VIII. Pomocą merytoryczną służyły panie Bożena Lotycz i Magdalena Czado. Uczniowie z Tuligłów wysłuchali informacji dotyczących  powstania takiego szkolnego muzeum oraz poznali kolejne pomieszczenia i tematykę zgromadzonych w nich ekspozycji. Z dużym zainteresowaniem oglądali zgromadzone w Izbie eksponaty. Rozpoznawali  znajdujące się w kąciku wiejskim sprzęty dawnego gospodarstwa domowego. Chłopcy zainteresowali  się militariami. Siedząc w ławkach szkolnych z ubiegłego wieku oglądali szkolne kroniki. Rozpoznawali na fotografiach swoich rodziców, rodzeństwo i znajomych z czasów, gdy uczęszczali oni do gimnazjum. Następnie już przy ciastku i herbacie mogli integrować się z koleżankami  i kolegami z Rokietnicy. Wizyta gości z Tuligłów przebiegła w bardzo miłej atmosferze.

O godzinie 11.00 przybyły do nas panie ze Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego Pąsowa Róża w Jarosławiu. Panie ubrane w piękne stroje  z epoki wywołały ogromne zainteresowanie i poruszenie w szkole. Zwiedziły naszą Izbę Pamięci, zachwyciły się takim miejscem w szkole.

No i nastąpiła sesja fotograficzna, gdzie każdy od przedszkolaka, przez uczniów do nauczycieli poddał się niezwykłej atmosferze ,mógł zrobić sobie fotkę z damami z ,,Pąsowej Róży”. Było wiele świetnej zabawy radości, śmiechu., niektórzy mogli zapozować  w przywiezionych przez Panie pięknych sukniach   i różnych elementach garderoby. Do naszej Izby zajrzeli też rodzice i babcie naszych uczniów. Fotografie wyszły piękne, ujęcia fotoreporterów (p.Anna Jabłońska i p. Magdalena Czado) profesjonalne. Następnie Panie z ,,Pąsowej Róży” i dziewczyny z kl. VII i VIII podczas warsztatów patriotycznych wykonały piękne biało-czerwone kotyliony.

Wiele satysfakcji sprawia nam, że szkolna Izba Pamięci wzbudza zainteresowanie nie tylko lokalnie ale również osób i instytucji spoza terenu  naszej miejscowości.