2.BIBLIOTEKA SZKOLNA ZDALNA

Drodzy uczniowie klas 4-8.

Biblioteka Szkolna Zdalna wita Was ponownie

Czy znasz te zwroty?

Zabawa

Na początek trochę wyjaśnienia…..

Na co dzień używamy różnych zwrotów i zestawień wyrazów np. Pilnuj swego nosa czy Wpadłeś jak po ogień, czasem nawet dokładnie nie wiedząc co one oznaczają i skąd się wzięły.

Taki połączenia wyrazów nazywamy związkami frazeologicznymi.

Według słownika języka polskiego związek frazeologiczny to utrwalone w danym języku połączenie wyrazów, którego znaczenie nie wynika ze znaczeń tych wyrazów.

Brzmi to trochę nielogicznie, nieprawdaż? Po co zatem w językach – bo nie tylko język polski posiada frazeologizmy – takie zestawienia wyrazów, które znaczą coś zupełnie innego niż wynikałoby to z ich elementów składowych? Odpowiedź jest bardzo prosta. Frazeologizmy wzbogacają język. Im język bogatszy, tym więcej można w nim spotkać związków frazeologicznych.    czytaj dalej plik pdf.